Perşembe, Ekim 5, 2023
Kişisel Gelişim

2021’de Yeni Bir Sen

YENİ BİR SEN

2021’de yeni bir sen. Evet yanlış duymadınız. 

‘’Bir son geldiğin için ağlama, onu yaşadığın için gülümse’’ der G.G Marquez. Koskaca bir yılı daha geride bırakmak üzereyiz. Hayat bu, su gibi akıp geçiyor. Evet değişen belki de sadece takvimdeki rakamlar. Ama her biten yılda ve her başlayacak yeni yılda bazı muhasebeleri de yapmak gerekli diye düşünüyorum. Kimleri üzdük? Kimleri sevindirdik? Kimleri sevdik? Kimler bizi üzdü? Kimler bizi sevindirdi?
           
            Ne kadar ağladık ve ne kadar içten güldük? Ruhumuz ne kadar yoruldu, kaçışlarımız çok muydu kendimizden? Nerelere sığındık kaçarken? Çaba gösterip mücadele ettiklerimize değdi mi? Sevdiklerimize ne kadar zaman ayırdık? Ne kadar kendi istediklerimizi yapabildik? Hatalarımızla yüzleşebildik mi? Hayallerimizi gerçekleştirebildik mi?  Bu sorular uzar gider. Her birimiz bu soruları kendine uyarlamalı ve değişenin yalnızca rakamlar olmadığını kendisine göstermelidir.

YENİ BİR YILDA YENİ BAŞLANGIÇLARA

           
Yeni bir yıl hepimiz için yeni kararlar ve yeni başlangıçlar demek. Unutmayın! 2021’de yeni bir sen. Karar alırken ‘büyük’lerin sözlerine de kulak verin.

1. Uyan! Uyumak için önümüzde sonsuzluk var.” Ömer Hayyam  
Bu sene uyanış seneniz olsun, bundan önceki yılları değerlendirip 2020’ye her anlamda yepyeni bir başlangıç yapın…

2. “Yaptığımız şeyler için duyduğumuz pişmanlığı zaman bir ölçüde dindirebilir, ama yapmadığımız şeyler için duyduğumuz pişmanlığı hiçbir şey silemez.” S.J. Harris
Bu sene yapmak istediğinizde yapın, aramak istediğinizde arayın, söylemek istediğinizde söyleyin. Geriye dönüp baktığınızda çok daha az ‘ah keşke’ diyeceğinize emin olabilirsiniz.

3. “Kızgınken karar vermek, fırtınalı havada yelken açmak gibidir.” Euripides
Öfkeliyken büyük kararlar vermeyin, büyük laflar etmeyin. Sonradan hatırladığınızda geri dönüşü olmayan laflar etmiş, adımlar atmış olabilirsiniz.

4. “Talihsizlikler, kendileri için açık bırakılan kapıdan içeri girerler.” Çek Özdeyişi
Kendinizi şanssız olarak görmeyin ve nitelendirmeyin. Şanssızlık kelimesini hem sözlüğünüzden hem zihninizden çıkarın, tam tersine hep ne kadar şanslı olduğunuzu düşünerek pozitif enerji üretin.

psk Fırat aslan ınstagram
Psikolog Fırat ASLAN

 

Instagram’ada BEKLERİZ….

5. Mücevherlerden ancak sarraflar anlar. Ne fark eder, kör için elmas da bir, cam da, sana bakan kör ise kendini camdan sanma.” Mevlana 
Size hak ettiğiniz değeri vermeyenler için bir saniye bile üzülmeye değmez. 2020’de sizi dışınızla değil, tüm derinliğinizle görebilenleri hayatınıza dahil edin.

6. “Küçük şeylere gereğinden fazla önem verenler, elinden büyük iş gelmeyenlerdir.” Eflatun 
Küçük detaylara, küçük işlere takılıp büyük resmi kaçırmayın. Yeteneklerinizin ne kadar farkındasınız? 2020’de yeteneklerinizi ve zekanızı boşa harcamak yerine büyük işlere imza atın.

7. “Sevmediğinle yaşamak, sevdiğinden ayrılmaktan beterdir.” La Bruyere 
Hayatınızda biri olsun diye ilk önünüze geleni hayatınıza dahil etmeyin. Aşk mantıkla aranacak ve bulunacak bir şey değildir.

8. “Başarılı olmak isteyen kendine bir yol bulur, istemeyen ise mazaret.” Leo Aguila
Mazeret bulma konusunda çok başarılı olabilirsiniz. Ama unutmayın mazeretlerin arkasına saklanmak, sevinciyle üzüntüsüyle hayatı ertelemekten başka bir şey değil.

9. “Güzel bir görünüş, sessiz bir tavsiye mektubudur.” Publius Syrus
Yeni yılda her daim bakımlı olmayı alışkanlık haline getirin. Ne kadar yorgun, ne kadar keyifsiz olursanız olun, ne kadar önemsiz bir yere gidiyor olsanız da yine de bakımlı olun.
Kimin ne zaman karşınıza çıkacağı belli olmaz…

10. “Taşı delen suyun kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir.” Latin Atasözü
İster iş hayatı olsun ister aşk, bir defa başarısız oldunuz diye pes etmeyin. Bilirsiniz her çocuk düşe düşe yürümeyi öğrenir, siz de her konuda hem sabırlı hem kararlı olun.

11. “Yumuşak olma ezilirsin, sert olma kırılırsın.” Victor Hugo
İkisinin ortasını tutturmaya çalışın. Sert olmak sizin savunma mekanizmanız olabilir, ama uzun vadede aslında sizi daha çok yıpratır, tıpkı fazla yumuşak olmanın sizi yaralayacağı gibi.

12. “Bir insanın bildiğini zannettiği şeyi, öğrenmesi imkansızdır.” Epiktetos
Emin olun hala öğreneceğiniz çok şey var. Bu sene ‘biliyorum’ demek yerine daha çok öğrenme yılı olsun sizin için!

13. “Doğrular ve yanlışlar yoktur, sadece yorumlar vardır.” Nietzsche
Olayları, kişileri doğru ve yanlış olarak nitelendirmeyi bir kenara bırakın. Doğru ve yanlış kelimeleri egonuzun size kurduğu tuzaklardan başka bir şey değil. Doğru yanlış etiketlerinden sıyrılıp özgürlüğünüzü ilan edin.

HER SONUN YENİ BİR BAŞLANGICI

            
Hayata pozitif bakabilmenin altın kurallarından biridir her sonun yeni bir başlangıcı barındığına inanmak. Her son yeni bir başlangıç, yeni bir yaşam, yeni bir süreç olarak görmek çok önemli. Biten bir şeyi başlayan bir şey olarak algılamak. Yukarıda ki sorgulamaları yapıp, gereken dersleri çıkardıktan sonra böyle bakabilmek çok değerli ve anlamlı olur tabi ki. Evet, ‘’Yeni’nin içinde de kayıplar, acılar, zorluklar, üzüntüler, hayal kırıklıkları var. Ama bu sefer ‘’Eski’nin’’öğreticiliğinden ders almış bir şekilde karşılayacağız’’ Yeni’nin sürprizlerini.

Evet yazımı M. Auerelius’un şu sözleriyle tamamlamak istiyorum. ‘’Sanki binlerce yıl daha yaşayacakmış gibi yaşama. Kader, başının üstünde bir kılıç gibi asılı duruyor. Yaşamın boyunca iyi biri olmaya çalış.’’

Geleceği oluşturacak her yeni günün bir önceki günden daha güzel, isteklerinize uygun ve sizi daha da mutlu etmesi dileğiyle. Mutlu yıllar!

 

        Uzm.Psikolog Fırat ASLAN

 

Comments

comments

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: