Çarşamba, Kasım 29, 2023
Gezi GünlüğüSEYAHAT REHBERİ

Küçük İnsanlarının Şirin Evleri; Türkiye’nin Hobbit Evleri

KÜÇÜK İNSANLARIN ŞİRİN HOBBİT EVLERİ 

Türkiye’nin hobbit evleri. Küçük insanlarının şirin evleri. Yüzüklerin Efendisi filminin küçük insanlarının şirin evleri gerçek oluyor. Hobbitler, yazar Tolkien’in yarattığı fantastik dünya olan Orta Dünya’da yaşıyor. Tolkien hobbitlerin tek bir tür olmadığını ve insan ırkının farklı bir kolu olduğunu yazıyor. Hikayede “büyük insan” ve “küçük insan” diyerek benzerlikler vurgulansa da hobbitler kendilerini ayrı insanlar olarak tanımlıyorlar.

Hobbit ev

Birçok insan da Hobbitlerin yaşam tarzından ve mimarisinden etkilenerek bu küçük insanların evlerini taklit ederek yeni bir yaşam tarzı  kendilerine yaşam alanı oluşturuyor.

Ülkemizde de bir çok fanatiği olan Yüzüklerin Efendisi filminin zararsız halkı Hobbitlerin yerin altına konuşlanmış, çimen çatılı güzelim evleri gerçek hayattada bir aileye ilham verdi. İngiltere‘de Simon Dale adında bir Tolkien hayranı kendisine bir hobbit evi yani kovuk yaptı. Dale’in evi yapması dört ayını aldı. Kendisi için bir hobbit evi yapan sadece Simon Dale değil. Avrupa’da ve İngiltere’de hobbit evi yaygınlaşan bir mimari akım. Aynı zamanda Türkiye’de. İşte Türkiye’nin hobbit evleri. 

Ormanya Ormanköy Hobbit Evleri
fotoğraf: http://www.ormanya.com/

TÜRKİYE’NİN HOBBİT EVLERİ

Yüzüklerin Efendisi filmi tüm dünya da ilgiyle izlenip herkesin beğenisini kazanmıştı. Hele “Hobbit”lerin yaşadığı uçsuz bucaksız yemyeşil ovaların içinde toprağa gömülü küçük tepeler içine gömülü evler başlı başına bir hayranlık uyandırmıştı. Şimdi ise aynıları Türkiye’de kurulmaya başlandı. İşte Türkiye’nin Hobbit evleri.

Türkiye'nin Hobbit Evleri

Sivas Hobbit Yamaç Evleri

Farklı mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakan Türkiye’nin Hobbit evleri.  Sivas Paşabahçe Hobbit Yamaç Evleri Türkiye’de ve dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor. Son zamanlarda doğaya ilginin oldukça arttığı şu dönemde günü birlik vakit geçirmek isteyenler ile bir kaç gün doğayla baş başa vakit geçirmek isteyenler için toprak içerisine gömülü evlerle farklı bir konsept sunuyor.

Paşabahçe Piknik ve Mesire Alanı’nda doğanın tamda ortasında yer alan bu evlerde konaklayabilir, mesire alanı içerinde doğa yürüyüşleri yapabilir, spor alanlarında basketbol ya da tenis oynayabilirsiniz. Çocuklarınız mini hayvanat bahçesini gezip oyun parkında oynarken siz de yemyeşil doğanın tadını çıkarabilirsiniz.  

Sivas Paşabahçe Hobbit Yamaç Evleri’nde 8 standart oda, 7 aile odası ve 8 suit oda ile hizmet verilmektedir. 23 oda ile konaklama hizmeti veren Hobbit evlerinin tamamı bir ailenin her türlü ihtiyacını karşılayabileceği şekilde tanzim edilmiştir. İçerisinde amerikan mutfak, salon, yatak odası ve banyo bulunan evlerde, misafirlere üç değişik seçenek olarak konaklama imkanı sunuluyor. Hobbit evlerinde konaklayacaklar yanlarında yiyecek içecek getirip kendin pişir kendin ye seçeneğini kullanabilir ya da tesis içindeki restoranı kullanabilirler.

Sivas yamaç evleri Hobbit evleri

Standart Oda: 1 adet 2 kişilik yatak, 2 adet açılabilir koltuk 4 kişilik kalabilir

Aile Oda: 1 adet 2 kişilik yatak, 1 adet 1 kişilik yatak ve 2 adet açılabilir koltuk (5 kişilik oda)

Suit Oda: 1 adet 2 kişilik yatak, 1 adet koltuk (3 kişilik oda)

Ayrıca Paşabahçe Piknik ve Mesire alanında izin alarak çadır kampı yaparak kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

Sivas Hobbit Yamaç Evleri 2020 Yılı Kiralama Fiyatları

Standart Ev : 300 TL/Gece (Kapasite 4 Kişi)

Aile Evi : 300 TL/Gece (Kapasite 5 Kişi)                                                                                                     

Suit : 500 TL/Gece (Kapasite 3 Kişi)

Sivas Yamaç Evleri Telefon :📞 +90 532 631 58 11

Rezervasyon ve Ayrıntılı bilgi için 👉 http://www.sivasyamacevleri.com/

Fiyatlar kişi başı olarak değil oda kiralama olarak alınmaktadır. Kiralanan evlerde izin verilen kapasite kadar kişi kalabilir. Evli çiftlerin evlilik cüzdanları göstermeleri gerekiyor.

Güzeldere Şelalesi Hobbit Evleri

Güzeldere Şelalesi Hobbit Evleri

Düzce İli, Gölyaka ilçesi sınırları içerisinde Düzce’ye 28 km, Gölyaka’ya ise 16 km mesafedeki Güzeldere şelalesi tabita parkı, ismini bulunduğu Güzeldere köyünden almaktadır.  Güzeldere Köyü’nden geçen Bıçkı Deresi üzerinde bulunan Güzeldere Şelalesi 136 metre yükseklikten dökülerek, kademeli olarak blok kayaların üzerinden süzülerek aşağı akmaktadır.  Döküldüğü bu yükseklik nedeniyle, Türkiye’nin en yüksekten akan şelalesi ünvanına sahip olmasının yanında dünyanın da sayılı şelaleleri arasındadır.

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı alanındaki doğal dokuya dokunulmadan oluşturulan 3 adet ahşap bungolow evler ile 1 adet hobbit evi bulunmaktadır. Evler ön rezervasyon sistemi ile kiralanmaktadır.

Konaklama Ücretleri

Bungolow Evlerde 2 kişi gecelik konaklama+kahvaltı 350,00 TL . 2 kişiden sonra her misafir için 100,00 TL  ek ücreti alınıyor. Bungalov evler de 1 salon, 1 yatak odası, 1 amerikan mutfak, 1 banyo, WC, TV ve klima bulunuyor. Evlerin her biri 6 kişi kapasiteli.

1 adet Hobbit evde 2 kişi gecelik konaklama+kahvaltı 250,00 TL. Evlerin içesinde sadece yatak olup WC ve duş bulunmuyor.

Kendi çadırınız ile giderseniz çadır başına, Elektrik su dahil (Günlük 30 TL)

4 Kişilik çadır kiralama, Elektrik su dahil  (Günlük 80,00 TL)

5  Kişilik çadır kiralama, Elektrik su dahil (Günlük 100,00 TL)

Karavan Konaklama Ücreti, Elektrik su dahil (Günlük 60,00 TL)

Güzeldere Şelalesi Milli Parkı Giriş Ücreti 2020

Normal           5,00 TL

İndirimli         2,50 TL

Araç Sınıfları          

Bisiklet           5.00 TL

Motorsiklet, ATV      10.00 TL

Otomobil, Kamyonet, Pickup        15.00 TL

Minibüs         45.00 TL

Midibüs         80.00 TL

Otobüs           135.00 TL

Konaklama Sınıfları       

1 Ünite Çadır Yeri (4 Kişilik)         30,00 TL / GÜN

1 Ünite Karavan / Moto- Karavan Yeri    40.00 TL / GÜN

1 Ünite Çadır / Karavan / Moto – Karavan Ortak Kullanım Bedeli    74.00 TL / GÜN

 

Güzeldere Şelalesi Telefon :📞 +90 530 685 02 81

Rezervasyon ve Ayrıntılı bilgi için 👉 http://www.guzeldereselalesi.com

 

Ormanköy Hobbit Evleri

Ormanya Hobbit Evleri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ülkemizin ve Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı olan Ormanya Doğal Yaşam Parkı projesine 2014 yılında başlanmış ve 2018 yılında ziyarete açılmıştır. Doğal çevresiyle birlikte 2 bin dönümlük bir alana kurulan ORMANYA Doğal Yaşam Parkı Dünyanın üçüncü, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı olma özelliğine sahiptir.

Doğal Yaşam Parkı içerisinde çocuk hayvanat bahçesi, yaban yaşam alanı, kamp alanı,  yürüyüş ve bisiklet parkurları, doğa okulu, yaban hayatı kurtarma ve rehabilitasyon merkezi ile hobbit evleri bulunmaktadır. Bunlarda Türkiye’nin Hobbit evleri arasında yer almaktadır.

Ormanya Hobbit Evlerine nasıl gidilir

Ormanya hobbit evlerinin diğer Hobbit evlerden farkı konaklama yapılması hatta içine girilmesi bile yasaktır. Daha çok görsel amaçlı çocuklar için tasarlanmış olan evler büyük küçük herkesin ilgisini çekmektedir. Hobbit evlerinin olduğu alan orman köy olarak adlandırılmaktadır.  Hobbit Evleri’nde konaklama yapılması da tesis içerisinde kamp yapmak isteyenler için 30 karavan ve 50 çadır kapasiteli kamp alanı bulunmaktadır.

Ormanya Doğal Yaşam Parkı’na girişlerde ücret alınmadığından, ücretsiz olarak Ormanya Hobbit Evleri’ni ziyaret edebilir ve kamp alanından faydalanabilirsiniz. 

Ayrıntılı bilgi için 👉 http://www.ormanya.com

 

Comments

comments

Bize Yazın

%d blogcu bunu beğendi: